Czy ciekawość i chęć poznania działania ludzkiego organizmu przez naukowców, może przyczynić się do odkrycia przełomowego dla ludzi leku, którzy cierpią na postępującą chorobę Alzheimera.

Nowoczesne laboratoria i pracujący tam naukowcy skupiają się na odkryciu leków, oraz terapii poprawiających nasze życia, ale także ratujących przed degradacyjnymi skutkami postępujących i rozwijających się chorób.

Lek na miarę XXI wieku

Choroba ta to degradacja neuronów w mózgu i postępujące otępienie w wieku starczym. Obecnie jest to duży problem, gdyż jak wiadomo społeczeństwo się starzeje i przybywa nam seniorów. Dlatego naukowcy próbują odkryć lek który poprawia i stymuluje neurony do lepszej pracy.

Z każdym rokiem naukowcy przynoszą nam odkrycia które zaowocowały ogłoszeniem leku skutecznego i hamującego rozwój tej choroby. Jest to dobra wiadomość dla około 55 milionów ludzi (wg WHO) chorujących na tę destrukcyjną chorobę.

Ciekawy przypadek towarzyszący temu odkryciu

Można powiedzieć że lek ten powstał dzięki zupełnemu przypadkowi podczas badania nad lekami stosowanymi i znanymi od bardzo dawna.

I jak prawie w każdym takim odkryciu przypadek zdecydował że połączenie dwóch istniejących i przetestowanych leków na rynku dało rewelacyjne wyniki w hamowaniu procesu neurodegeneracyjnego w mózgu. Lek o nazwie Aduhelm okazał się lekiem na wyciągnięcie ręki i skuteczną terapią w chorobie Alzheimera.

Podczas badania leków, które od dawna były dostępne na półkach aptecznych, naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Bostonie odkryli skuteczne hamowanie odkładania się złogów białka w neuronach mózgowych. Można powiedzieć że odkrycie to jest jednym z najważniejszych odkryć w ostatnim roku.