Uczenie się nie musi polegać na wielogodzinnym powtarzaniem tego samego w kółko. Nauka już dawno zainteresowała się tematem tego, jak się uczyć oraz jak robić to skutecznie. Poznanie odpowiednich technik może być kluczem do sukcesów akademickich. Zarywanie nocek oraz nuda wcale nie muszą być standardem nauki. Warto się o tym przekonać.
Skojarzenia jako sposób na naukę
Uczenie się można połączyć z bujną wyobraźnią. To właśnie ona jest kluczowa, jeśli mowa o skojarzeniach. Daną informację można podzielić, a następnie przypisać do nich określone skojarzenia, które w jakiś sposób będą charakterystyczne. Ta metoda sprawdza się w wielu sytuacjach. Można tak uczyć się nowych wzorów, dat, a także notatek, które są listą wypunktować z jakiegoś przedmiotu, nawet ciągu cyfr.
Każda osoba powinna mieć swoje skojarzenia z daną rzeczą. Najlepiej, by w jakiś sposób budziły one zdziwienie. Wtedy to można mieć pewność, że utrwalą się w pamięci na dużej. Skojarzenia, które budzą emocje, na przykład śmiech mogą być szybko oraz trwale zapamiętywane. Metoda ta może wykorzystywać dowolne skojarzenia na przykład ze zwierzętami, z osobami, a także z elementami popkultury. Podczas używania metody skojarzeń:
- można tworzyć w głowie historyjki,
- zapisywać na kartce skojarzenia,
- grupować informacje, w taki sposób, by znaleźć dla nich wspólny czynnik.
Dobrym przykładem może być zapamiętanie urodzin Georga Orwella, czyli 15 sierpnia 1903 jako 15.08- Święto Wojska Polskiego oraz rok 1903 jako powstanie pierwszego kina w Warszawie. Skojarzenia można dowolnie modyfikować według preferencji oraz zainteresowań. Warto z niej skorzystać.