Sen jest odpowiedzialny za regenerację organizmu, wiąże się z nim szereg procesów poznawczych i fizjologicznych zachodzących w organizmie.
Wraz z wiekiem zmienia się jakość i długość snu, wiedza o tym, jaki powinien być prawidłowy wzorzec snu, jest bardzo ważna dla zdrowego funkcjonowania organizmu. Naukowe ciekawostki i odkrycia wyraźnie wskazują, że siedem godzin snu to optymalna długość nocnego wypoczynku dla osób w średnim wieku i seniorów.
Naukowe ciekawostki i odkrycia a długość snu
Naukowcy przebadali dane zebrane od prawie pół miliona osób w wieku od 38 do 73 lat, brano pod uwagę nawyki związane ze snem, samopoczucie, stan zdrowia psychicznego, uczestnicy wzięli udział w wielu testach funkcji poznawczych. W wyniku analizy danych do naukowych ciekawostek i odkryć należy zaliczyć fakt, że zarówno zbyt krótka ilość snu, jak i zbyt długa nie wpływa korzystnie na organizm.
Uczestnicy, którzy spali więcej lub mniej niż 7 godzin na dobę wykazywali takie objawy, jak:
- stany lękowe,
- depresja i obniżone samopoczucie,
- zaburzenia funkcji poznawczych, trudności z zapamiętywaniem i planowaniem.
Przyczyną zaburzeń funkcji poznawczych z powodu nieodpowiedniej ilości snu może być zakłócenie bardzo ważnej fazy nocnego wypoczynku, jaką jest sen wolnofalowy. W tej fazie snu głębokiego dochodzi do najważniejszych procesów regeneracyjnych w organizmie.
Zakłócenia tego momentu snu prowadzą do zaburzeń w utrwaleniu procesów pamięciowych, a także do powstawania i zalegania w mózgu białka, które jest rozpoznawalne w schorzeniach związanych z demencją. Niewłaściwa ilość snu zaburza cykl pozbywania się toksyn z mózgu.
Ja jak się nie wyśpię przynajmniej 7 godzin, to jestem po prostu niewyspana i nieefektywna w ciągu dnia.