Sen jest odpowiedzialny za regenerację organizmu, wiąże się z nim szereg procesów poznawczych i fizjologicznych zachodzących w organizmie.

Wraz z wiekiem zmienia się jakość i długość snu, wiedza o tym, jaki powinien być prawidłowy wzorzec snu, jest bardzo ważna dla zdrowego funkcjonowania organizmu. Naukowe ciekawostki i odkrycia wyraźnie wskazują, że siedem godzin snu to optymalna długość nocnego wypoczynku dla osób w średnim wieku i seniorów.

Naukowe ciekawostki i odkrycia a długość snu

Naukowcy przebadali dane zebrane od prawie pół miliona osób w wieku od 38 do 73 lat, brano pod uwagę nawyki związane ze snem, samopoczucie, stan zdrowia psychicznego, uczestnicy wzięli udział w wielu testach funkcji poznawczych. W wyniku analizy danych do naukowych ciekawostek i odkryć należy zaliczyć fakt, że zarówno zbyt krótka ilość snu, jak i zbyt długa nie wpływa korzystnie na organizm.

Uczestnicy, którzy spali więcej lub mniej niż 7 godzin na dobę wykazywali takie objawy, jak:

  • stany lękowe,
  • depresja i obniżone samopoczucie,
  • zaburzenia funkcji poznawczych, trudności z zapamiętywaniem i planowaniem.

Przyczyną zaburzeń funkcji poznawczych z powodu nieodpowiedniej ilości snu może być zakłócenie bardzo ważnej fazy nocnego wypoczynku, jaką jest sen wolnofalowy. W tej fazie snu głębokiego dochodzi do najważniejszych procesów regeneracyjnych w organizmie.

Zakłócenia tego momentu snu prowadzą do zaburzeń w utrwaleniu procesów pamięciowych, a także do powstawania i zalegania w mózgu białka, które jest rozpoznawalne w schorzeniach związanych z demencją. Niewłaściwa ilość snu zaburza cykl pozbywania się toksyn z mózgu.