„Mały Książe” Antoine de Saint-Exupéry’ego jest lekturą szkolną w klasie 7 lub 8 szkoły podstawowej. Ta filozoficzna baśń powstała w 1944 roku w Nowym Jorku, była dla autora ucieczką od okrucieństw wojny w świat dobra, szczęścia i miłości.

Streszczenie lektury „Mały Książe”

Mały Książę, mieszkaniec maleńkiej planety, postanawia wyruszyć w świat w poszukiwaniu przyjaciół, ponieważ na swojej planecie czuje się bardzo samotny. Pozostawia Różę, która go kocha i jest jej smutno, ale pozwala mu odjechać. Podróż Małego Księcia po różnych planetach przynosi mu wiele rozczarowań. Dorośli są dziwni – dochodzi do wniosku bohater.

Dopiero na Ziemi Mały Książę znajduje to, czego szukał. Zaprzyjaźnia się z lisem. który uświadamia mu, na czym polega prawdziwa przyjaźń. Świetnie bohater rozumie się również z pilotem – podobnie patrzą na świat, mają bogatą wyobraźnię. Na Ziemi Mały Książę trafia też do ogrodu pełnego róż. Przeżywa rozczarowanie – myślał, że jego Róża jest jedyna na świecie. Lis uświadamia mu, że patrzeć należy sercem. Trwająca rok podróż to nieustanne dojrzewanie małego chłopca. Postanawia wrócić na swoją planetę. Rozumie już, że miłość to poczucie odpowiedzialności, czuje się odpowiedzialny za swoją różę…

Recenzja „Małego Księcia”

„Małego Księcia można odczytywać na różnych płaszczyznach. Dziecko odbierze treść książki dosłownie, jako historię o podróżach małego chłopca. Omawiając książkę z czternastolatkami, trzeba pomóc im zrozumieć warstwę symboliczną utworu, bowiem nie wszyscy są jeszcze na tyle dojrzali, by dyskutować z nimi o miłości, odpowiedzialności czy smutku rozstania. Z tego powodu lepszym wyjściem jest omawianie lektury w klasie ósmej niż siódmej. To piękna baśń, warto więc zrobić wszystko, aby była właściwie zrozumiana.