Wiele osób może odczuwać zniechęcenie, kiedy ma przystąpić do nauki. Uczenie się na sprawdzian, sesję czy jakiekolwiek inne wydarzenie jest sporym wyzwaniem, które wymaga skupienia oraz znalezienia w sobie chęci. Jednak powstały sprawdzone sposoby nauki, które pozwolą obudzić w sobie potencjał i przerodzić naukę w uporządkowaną czynność z sukcesami.

Jaki sposób warto znać?

Interesująca technika nauki – pomodoro

Jednym ze sposobów na naukę jest technika pomodoro. Jest to system, który ma nieco dziwną nazwę i odnosi się ona do pomidora z języka włoskiego. Sekretem tej metody nie jest jednak zjedzenie warzywa, a odliczanie czasu. Patent polega na uczeniu się w interwałach, które ma się wyznaczać samodzielnie właśnie za pomocą licznika czasu, na przykład w kształcie pomidora. Zalecany czas nauki to 25 minut, po czym ma nastąpić 5 minut przerwy. Cały cykl można powtarzać wiele razy, jednak po czterech sesjach należy zrobić dłuższą przerwę. Ma ona trwać nawet 30 minut.

Metoda ta pozwala nie tylko na uczenie się, ale też na wykonywanie czynności, na które niekoniecznie ma się ochotę. Cały sekret polega na tym, że wie się dokładnie, ile czasu ma się poświęcić na daną czynność. Okres ten jest na tyle krótki, że nie jest on przytłaczający czy też zbyt zobowiązujący.

Dzięki stosowaniu techniki pomodoro

  • ma się przezwyciężyć swoje wewnętrzne przeszkody w nauce,
  • można wypracować w sobie nawyk skupiania uwagi,
  • nauka może być zaplanowana i skuteczna.

W trakcie pracy w sesjach pomodoro trzeba pozbyć się wszelkich rozpraszaczy uwagi. Technika ta została opracowana już w zeszłym wieku, a jej skuteczność jest doceniana przez ludzi na całym świecie.