Czasy szkoły średniej, czyli liceum i technikum, to z jednej strony niezwykle dynamiczny i ciekawy okres, ale z drugiej strony to też moment stopniowego przygotowywania się do matury. Zwieńczeniem lat pracy uczniów jest seria egzaminów, z czego część jest obowiązkowa, a część fakultatywna. W jaki sposób skutecznie przygotować się do tego wyzwania i kiedy najlepiej zacząć naukę?
Krok pierwszy – powtórki, czyli repetytorium
Regularne powtórki materiału warto zacząć z odpowiednim wyprzedzeniem, żeby niepotrzebnie nie dokładać sobie stresu na kilka dni przed egzaminem. W tym czasie dobrze jest postawić na odpowiednie pomoce naukowe. Repetytorium zbiera całość materiału niezbędnego do matury, jednak zamieszczona tam wiedza podana jest „w pigułce”, co znacząco ułatwia jej przyswajanie. Dodatkowo liczne infografiki i schematy znacząco wspierają proces zapamiętywania.
Krok drugi – zadania, czyli zeszyty ćwiczeń
Kiedy wiedza teoretyczna zostanie już powtórzona, warto przejść do wykonywania zadań. Zeszyty ćwiczeń, dedykowane dla różnych przedmiotów, umożliwią sprawdzenie zdobytej wiedzy w praktyce. Zadania ułożone są tematycznie, dlatego można przechodzić je dział po dziale. Zeszyty zawierają poprawne odpowiedzi, ale również wyjaśnienie całego toku rozwiązywania ćwiczeń.
Ostatni krok – arkusze maturalne
Na ostatniej prostej warto postawić na arkusze maturalne. Składają się one z zadań praktycznych, które jednak nie są już ułożone tematycznie, a losowo, dokładnie tak, jak na prawdziwej maturze. Zawierają również poprawne odpowiedzi i opis toku rozumowania. Wypełnienie arkuszy będzie wiarygodnym źródeł poziomu przygotowania do egzaminu maturalnego.